Sunday, July 8, 2007

UMUT VEREN ADIMLAR


TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK- LIGHT AT THE END OF THE TUNNEL

Istanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hasan Gençdal yeni bir uygulama başlatarak, belediyeye ait hayvan rehabilitasyon merkezlerinde hafta sonu da bir veteriner hekimin nöbetçi olarak görev yapmasına karar verdi. Daha önce, bu merkezlerde hafta sonu ve tatil günlerinde görevli veteriner hekim bulunmuyordu.

Hasan Gençdal, bunun yanı sıra hasta ve sakat hayvanların Fatih'teki Hayvan Hastanesine sevkedilerek tedavi edilmesi uygulamasını da başlattı.

Sayın Gençdal’ı bu kararlarından dolayı kutluyoruz.

Sahipsiz hayvanların yaşam koşullarını iyileştirme yönündeki her adımı destekliyoruz.

HOPEFUL STEPS

Head of Istanbul Municipality Veterinary Department, Mr. Hasan Gençdal has started a new execution and appointed a veterinary to work in weekends in rehabilitations centers run by the municipality. Until now, there was no veterinary working at these centers on weekends and holidays.

Mr. Gençdal has also given directives for sick and handicapped animals to be medically treated at the animal hospital in Fatih.

We congratulate Mr. Gençdal for these decision.

We support all steps that will improve the living conditions of stray animals.

2 comments:

linda said...

this really sounds hopefull!

aysen ertur said...

and he is now the proud killer of 55 puppies, 20 of them younger than 3 months, at Eyüp Belediyesi Dog Rehabilitation Center at Hasdal.

some hope!