Wednesday, September 24, 2008

EYÜP BELEDİYESİ TARAFINDAN KISIRLAŞTIRILIP ORMANA ATILMIŞ YAVRU KÖPEK

Onu Bahçeköy orman yolunda bulduk. Kısırlaştırılıp oraya atılmıştı. Yapayalnız ve çaresizdi. Bir deri bir kemikti. Boynuna plastik kelepçe takılmıştı. Ameliyat ipleri alınmamıştı. Once SHKD barinağına getirdik. Büyük bir iştahla yemek yedi. Günlerdir aç olduğu aşikardı. 2-3 aylık olmasına rağmen kısırlaştırılmıştı. Ameliyat yerinden iltihap siziyordu. Veteriner kliniğine götürdük. Veteriner hekimin raporu şöyle:

“Yaklasık 3aylık , 8 kg agırlıgında , dişi coban köpegi kırması , 1-2 gün öncesinde kısırlastırılmış 9 dikişlik 6-7cm lik operasyon yarasından abdomen sıvısı sızıyor , gergin ve agrılı bir batın gözlendi . Yavru köpek yemek ve su bulamamasından dolayı derisinden kemik iskeleti kalça kaburga ve kürek kemikleri detaylı olarak gözlenebiliyordu. Bu köpegi bulan kişiler birseyler yiyebildigi fakat hiç tuvalet yapmadığınıdan endiselenerek kontrol edilmesini rica ettiler.
Yapılan muayenede karın ici sıvısında leukosit (enfeksiyon) tesbit edildi . Dehidrasyon ve ateşe bağlı anuri, karın ici operasyon travmasından kaynaklanan agrı ajitasyonu ve duruş bozuklugu gözlendi .”

Onu tesadüfen bulmasaydık acılar içinde ölecekti. Zaten biraz daha büyüdüğünde boynundaki kırmızı kelepçe nedeniyle boğularak ölmesi kaçınılmazdı.

Kulağındaki kırmızı küpeden ameliyati Eyüp Belediyesinin taşeron şirketi Deniz Kimya’nın IBB Hasdal’da yaptığını anlıyoruz.

Onu ormanda acılar içinde ölüme terkedenler hakkındaki düşüncelerinizi lütfen aşağıdaki mail adresine iletin:

Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç’e iletin: ahmetgenc@eyup.bel.tr

NEUTERED AND DUMPED BY EYUP MUNICIPALITY

We found her on the road through the Bahcekoy forest. She was lonely and desperate. She was so skinny that her bones were protruding from her skin. There was a thick plastic collar on her neck. We brought her to the SHKD shelter. She ate like she had not been eating for days. She was 2-3 months old and neutered. A liquid was leaking from the operation area. We took her to a veterinary clinic. The report we took from the clinic is below:

“ Nearly three months old. 8 kg, female, mix Shepard, was neutered 1-2 days ago, operation area is 6-7 cm long, 9 stitches, abdomen liquid is leaking from the operation wound. Pain was observed in the bottom. Her bone skeleton can be seen protruding from her hips and scapula. People who found this dog brought them to my clinic anxious because she ate a lot but didn’t pee.

“It was diagnosed that the abdomen liquid was infected. There was dehydration and unuria as a result of fever. Pain agitation and bias in posture observed.”

If we had not found her by chance she would have died from infection. If not, she would certainly die of suffocation because of the red plastic band on her neck.

We found out, from the tag on her ear that she was operated in IBB Hasdal by Eyup Municipality. Please write your opinion about those that dumped this puppy to die in pain in the forest to the mayor of Eyup Municipality, Ahmet Genc: ahmetgenc@eyup.bel.tr


2 comments:

hayvanlar said...

bu hayvanlara yzık degilmi ? onlarmi hayvan yoksa sizmi bir düsünün lütfen..

Anonymous said...

Bu hayvana yapılanlar gerçekten çok çirkince. Madem kısırlaştırdınız neden ölüme terkettiniz ,ölüme terkedecektiniz niye kısırlaştırdınız?