Sunday, November 24, 2013

Cunda'nın Kedileri- The Cats of Cunda


 CUNDA'NIN KEDİLERİ


Bir gün Nesrin Çıtırık bizi aradı ve “Canda’dayım, buradaki kedi sayısı inanılmaz fazla, anneler bebekler, her yer kedi. Hayatımda bu kadar kediyi bir arada görmedim. Ne olur SHKD buraya bir kısırlaştırma seferi yapsın, “ dedi. Tabii önce finansman bulmamız lazımdı. Hollanda’lı Actiezwefhonden derneğine başvurduk.  Durumu anlattık. Kedilerin toplanması için yardımcı olacak ve kedi popülasyonunun çoğunluğu kısırlaştırıldıktan sonra projeyi devam ettirecek gönüllülerin olduğunu anlattık. Actiezwerfonden, Cunda’nin ada konumundan dolayı bunun başarılı bir pilot proje olacağını da düşünerek projeyi kabul etti.

Cunda’ya, 2013 yılında, Mart, Nisan, Mayıs (iki kere) ve Kasım’da olmak üzere toplam beş kere gidildi. İlk üç seferde 343 kedi ve 88 köpek kısırlaştırıldı.  45 kedi ise bizim bıraktığımız ilaç ve ameliyat aletleriyle SHKD ekibi Cunda’dan ayrıldıktan sonra, ekibin “anahtar deliği” tekniği konusunda eğittiği yerel bir veteriner tarafından kısırlaştırıldı. Yazın hava koşulları nedeniyle bir ara verildikten sonra Kasım’da tekrar gidildi. Bu kez finansman için Marchig  Trust’dan destek bulundu. Bu son gidişte, üç veteriner, bir günde 127 kedi ve 19 köpek kısırlaştırdılar.  Böylece Cunda’da toplam 471 kedi ve 106 köpek kısırlaştırılmış oldu.

Bu projeye Cunda’li hayvanseverler, gönüllüler herkes destek vermeseydi bu sayılara ulaşılamazdı. Insanlar sokaklarında baktıkları kedileri kapıp getirdiler. Çamaşır sepetini tahtayla kapatıp sokağındaki kediyi getirenler bile vardı. Şimdi artık Cunda’da lokantaların bulunduğu bölgedeki kedilerin neredeyse hepsi kısır ve çok daha sağlıklı. Cunda’ya Aralık ayında iki  sefer daha yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz Cunda’nın “kısırlaştır-aşılat- yaşat” projesinin başarıya ulaştığı bir pilot bölge olması.

Actiezwerfhonden ve Marchig Trust’a verdikleri destek için,  Cunda’lı gönüllülere ve hayvanseverlere ekibin en çok sayıda hayvanı kısırlaştırabilmesi için canla başla çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.    Tabii ki bu proje,  ülkenin en tecrübeli, yetenekli ve hayvansever veterinerleri SHKD ekibinde yer almış olmasa  ve  günde 12 saat ve %100 başarı oranıyla çalışmasalar gerçekleştirilemezdi.
 
THE CATS OF CUNDA

One day Nesrin Citirik called us saying, “I am in Cunda now. The population of cats here is incredible. There are cats everywhere. I have not seen so many cats together in my life. Most of them are sick or pregnant. SHKD, please organize a neutering tour here.” We had to first find financial support. We applied to Actiezwerfhonden from Netherlands. They had supported most of our neutering projects in the past. We told them about the desperate situation and that there are trustworthy volunteers who promised to collect cats and to continue the project after the majority of animals are neutered by SHKD. Actiezwerfhonden accepted to finance the project.  The fact that Cunda is an island made it a promising pilot for a successful project.

SHKD team went to Cunda in 2013, five times, in March, April, two times in May and in November. In the first four visits, a total of 343 cats and 88 dogs were neutered. After the team left Cunda, a local vet, trained by the team,  neutered 45 cats with the medicine and equipment SHKD team left to her. After giving a break in summer because of the weather conditions, the team visited Cunda for the fifth time in November. This time The Marchig Trust supported the project and three  vets neutered 127 cats and 19 dogs in one day. Thus the total number of cats and dogs neutered reached 471 and 106 respectively.

This result was achieved thanks to the local animal lovers and volunteers who carried all cats that they could catch. Some people brought cats in their streets in laundry baskets covered with a piece of wood, with stone on top. Now nearly all cats in the region where restaurants are –the seaside-   are neutered and healthy. We are planning to make two visits to Cunda in December. Our aim is for Cunda to be an exemplary pilot town for the success of the “neuter-vaccinate-release” project.

We are grateful to Actiezwerfhonden and Marchig Trust for their financial support and to all the volunteers and animal lovers of Cunda who worked hard so that the team could neuter the maximum amount of animals in their short stay.  Needless to say this project wouldn’t be achieved if we didn’t have the most talented, experienced vets who worked for 12 hours without giving a break and with a 100% success rate.

 

 

 

 


No comments: