Wednesday, June 3, 2015

Ayvalık Seferberliği Devam Ediyor- Ayvalık Campaign Continues

Ayvalik’a Kısırlaştırma Seferleri Devam Ediyor

2013 yılında başlayan Ayvalık kısırlaştırma seferberliğimiz devam ediyor.  Üc yıldır Ayvalık’a toplam 12 sefer yaptık. Her gidişte ortalama en az 150-200 arasında değişen sayıda köpek kısırlaştırıldı. Ayvalık’dan önce gidilen Cunda ile birlikte toplam kısırlaştırılan hayvan sayısı, 1864 köpek ve  1274 kedidir.      Ayvalık’daki çalışmaya belediye barınağı ile başlandı.  Daha sonra Ayvalık ve çevre yerleşimlerden gelen köpek ve kedilerle devam edildi. En son olarak da çöplükte yaşayan köpeklerin rehabilitasyonuna başlandı.    Ayvalık içi ve çevresindeki köpekleri yakalamak nispeten daha kolay olsa da çöplüktekileri yakalama konusunda ciddi zorluk yaşandı.

 Ayvalığa Mayıs 2015’de   yapılan son seferde kısırlaştırılan köpek sayısı 151,  kedi sayısı ise 9’dur.  Kısırlaştırmalar dışında bu son gidişte, 1 köpeğe fıtık ameliyatı yapıldı, 2 köpeğin kolu ampute edildi, 1 dişi köpeğin   tümörlü meme sağ lobu alındı, 1 kedi göz ameliyatı oldu, 2 köpeğin yaralı kuyruğu ampute edildi.

Bu büyük seferberlik Hollanda’lı Actiezwerfhonden Vakfının sponsorluğu ve Vet. Murat Bekhan ve SHKD ekibinin özverili ve gönüllü çalışmaları sayesinde mümkün oldu.  Amacımız, sahipsiz köpek ve kedi nüfusu cok yoğun olan bu sahil kentinin hayvan popülasyonunu kontrol altına alarak, hayvanların yaşadığı sefalete son vermek ve kısırlaştırıp yerine bırakmanın etkili bir nüfus kontrol stratejisi olduğunu kamuoyuna ve belediyelere göstermek.


Neutering Campaign in Ayvalık Continues

Our neutering campaign in Ayvalik which started in 2013 continued with the 12th visit to the city in May 2015. SHKD team has neutered an average of 150-200 dogs in each stay. As a result, including our tours to Cunda right before Ayvalık,  the  number of animal neutered reached 1864 dogs and 1274 cats in total. Our campaign in Ayvalik started with neutering dogs at the shelter, in later visits animals in the city and surrounding districts were neutered.  Finally we started to work in the garbage damp which is a real challenge because it is more difficult to catch dogs living there.

During our last visit to Ayvalik in May, we neutered 151 dogs and 9 cats, 1 dog was operated for his hernia, 2 dogs’ arms were amputated, one dog’s breast tumor was removed, 1 cat’s eye operated and 2 dogs’ tails were amputated.

We owe gratitude to Stichting ActieZwerfhonden (StraydogsCampaign Foundation)  for sponsoring this huge project and SHKD veterinary team headed by Vet Murat Bekhan for their devoted voluntary work. Our aim is to end animal suffering by controlling their number and also to show to the public and municipalities that neutering is the only effective solution to the problem of excess stray population.
No comments: