Wednesday, November 9, 2016
SHKD-Acitezwerfhonden Kısırlaştırma Projesi Mudurnu’da

Mudurnu, Karadeniz Bölgesi, Bolu iline bağlı  küçük bir kasabadır. Istanbul’a 4 saat uzaklıktadır.  UNESCO tarafından tarihi anıt kent seçilen bu kasaba tarihi yapıları ve kaplıcaları ile turistik bir merkezdir.

Ekim 2016 başında, SHKD ekibi olarak, Hollanda’lı Actiezwerfhonden Vakfının sponsorluğu  ile “Kısırlaştır ve Serbest Bırak” projesi için  Mudurnu’ya gittik. Köpeklerin toplanması için belediye ekipleriyle birlikte Haytap gönüllüleri de yardımcı oldu.  Civar köy ve kasaba halkı da sokaklarda baktıkları kedi ve köpekleri kendileri getirdiler.  Mudurnu halkı da Türkiye’deki birçok yöredeki gibi sadece dişi hayvanları getirdi. Erkeklerin kısırlaştırılmasına gerek olmadığını düşünüyorlar. Köpeklerin çoğu ve özellikle kediler sağlıklıydı.  Bunda muhtemelen kasabada tavuk  tesisleri olmasının etkisi var.  Belediye başkanı çok ilgiliydi, kısırlaştır ve yerine bırak projesini biliyor ve önemine inanıyordu. Ekibimizi ameliyatlar sırasında sık sık ziyaret etti.

Iki veteriner, bir veteriner teknikeri ve yardımcıdan oluşan SHKD ekibi, Mudurnu’da kaldıkları 4 gün içinde 329 köpek, 91 kedi kısırlaştırdılar. Mudurnu Belediyesi için part time çalışan 2 veterinere “küçük kesi” operasyon yöntemi konusunda eğitim verdiler.

Finansal destekleri için Hollanda’lı Actiezwerfhonden Vakfına ve işbirliği için Mudurnu belediye başkanı ve halkına teşekkür ederiz.

SHKD Actiezwerfhonden Neutering Project in Mudurnu

Mudurnu is a small town and district in Bolu province which is 4hours drive from Istanbul. The town has been selected as a Historic Preservation District by UNESCO.  The town attracts tourist with its historical sites and thermal springs.

In early October SHKD team was in Mudurnu with the sponsorship of Dutch Actiezwerfhonden Organisation for the joint “neuter and release” project. Haytap volunteers helped municipality workers to catch dogs from streets. People from the town and from surrounding villages were very eager to participate in the project and brought dogs and cats they are looking after. As is familier from other cities of Turkey, they brought especially female animals because they believed that males don’t need to be sterilized. Most of the cats and dogs were healthy due most probably to the chicken farms near the city.  The mayor was very informed about the neuter and release project, believed in it. He was enthusiastic about the work and visited the team several times during operations.

SHKD team of 2 vets, one vet technician and one assistant neutered 329 dogs and 91 cats and trained two part time working municipality vets about “key hole” technique.

We are thankful to Actiezwerfhonden for their full financial support and to the mayor and citizens of Mudurnu for their cooperation.


No comments: