Tuesday, November 18, 2008

VAN’DA DEHŞET VE UMUT - HORROR AND HOPE IN VAN- TURKEY


VAN’DA DEHŞET VE UMUTYukaridaki dehset verici görüntüler Van, Türkiye’de çekildi. Ne yazik ki bu ne münferit bir olay, ne de birkaç belediye çalışanının psikolojik dengesizliklerinin ürünü. Türkiye’nin birçok kentinde, her gün, her saat, birçok hayvan bu şiddete maruz kalmakta.

Bu görüntülerin Türkiye’de neredeyse tüm basın organlarında yayınlanması ve internet kanalıyla tüm dünyaya ulaşması sonucunda ilk kez farklı birsey oldu. Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün olaya bizzat müdahale ederek bu zulmün faillerini işten uzaklaştırdı, Van Belediyesi Veteriner Işleri Müdürlüğü ile ilgili soruşturma başlattı, köpeğin derhal bulunmasını emretti. Arka ayakları kırık köpek, atıldığı çöplükten, aynı durumdaki diğer bir köpekle birlikte kurtarılarak, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedaviye alındı.

Dileriz bu olay, Türkiye’nin kendi vicdanıyla yüzlesmesi icin bir vesile olur. Dileriz, ki bu vahsi uygulamalara, tüm dünyaya rezil olduğumuz için değil, bir canlıya böyle muamele etmeye hakkımız olmadığının idrakiyle son verilir.

Umutluyuz; çünkü Türkiye’de ve dünyada birçok insan birtek köpek için harekete geçti.

Umutluyuz; çünkü Türkiye’de ilk defa, bir belediye başkanı, inkara yeltenmedi, o birtek köpeğin kurtarılması için emir verdi ve suçluları cezalandırdı.HORROR AND HOPE IN VAN- TURKEY

The horrible footage above was taken in Van, Turkey. Unfortunately, this is neither a discrete event nor the action of a few mentally sick municipality workers. Animals are subject to the same systematic torture every minute, every day, in many parts of Turkey.

But for the first time something new took place as a result of these pictures being published in nearly all media and distributed all over the world through internet. Van Mayor Burhan Yenigün personally got hold of the case, fired those responsible for the crime and started an investigation for the Van Municipality Veterinary Department. He also gave orders for the dog to be found. The dog with two broken back legs was found in the garbage damp with another dog in the same state and brought to the Van University Veterinary Department for medical treatment.

We hope this case will be an occasion for Turkey to come face to face with its conscience. We hope these cruel executions will end not because they humiliate us in front of the whole world but because we realize that we have no right to torture animals.

We have hope because many people in Turkey and abroad stood up and protested this cruelty done to one dog.

We have hope because for the first time in Turkey, a mayor didn’t choose to deny the truth but gave orders for this one dog to be rescued and punished those that were responsible.

4 comments:

T. Alaca said...

Van mayor seems to be a rare breed. I salute you Mayor Burhan Yenigün - thank you for punishing those who acted so cruelly.

ilter ates said...

if I am a human.. what are those creatures? how can you do this to a sweet dog

Minayreen said...

¿cómo es posible esto? Pero que clase de bestias son esa gentuza, no tenemos corazón, no? enfermos mentales

cristina said...

If we raise our voices, if we choose to denounce, one day crimes will be punished per se, without discrimination of the victim's identity