Friday, November 28, 2008

BIR HAYATA DÖNÜŞ HİKAYESİ- ZOE AND BUDDY - RESURRECTION: THE STORY OF ZOE AND BUDDY
BIR HAYATA DÖNÜŞ HİKAYESİ- ZOE AND BUDDY

Yukarıdaki video ve fotograflar Zoe ve Buddy'nin hikayesini anlatıyor. Amerikalı hayvan hakları savunucusu Marijo Gillis bu köpekleri , 2004 yılında, Yunanistan’daki bir barınakta ölüme terkedilmiş olarak bulup Amerika’ya getirdi ve sahiplendirdi. Bu kurtuluşun ayrıntılı hikayesi icin, http://wagny.org/liberation sayfasına bakabilirsiniz.

Van’da, kalça kemiği kırık olarak çöplüğe atıldıktan sonra bütün dünyadan gelen protestolar sonucunda kurtarılan köpek, Karam’a da sevgi ile bakmak için dünyanın birçok ülkesinden talepler geldi. Ne yazık ki bu talepler, ilkel miliyetçi reflekslerle reddedildi. Bazı sözde hayvanseverlere gore Türkiye köpekleri Türklerindi, onları yurt dışına gondermek bizim onurumuzu zedelerdi.

Karam atıldığı çöplükten kurtarıldı ama sevgi dolu bir yuvaya kavusmasına izin verilmedi.


RESURRECTION: THE STORY OF ZOE AND BUDDY

The video and photographs above tell the story of Zoe and Buddy. Marijo Gillis who is an animal rights activist rescued these dogs from a shelter in Greece where they were kept in very bad conditions. She rehomed them in USA. For a detailed story of this rescue you can visit: http://wagny.org/liberation

The dog from Van, Karam, was rescued from the garbage dump he was dumped at as a result of protests coming from all over the world and many families from all over the world applied to give Karam a loving home. But unfortunately these requests were rejected because of primitive nationalistic instincts. According to those so called animal lovers, Turkish dogs belong to Turks and sending him abroad would harm our national pride.

Karam was rescued from the garbage damp he was dumped at, but the chance of finding a loving home was taken away from him.

2 comments:

Neesan said...

A very sad day for the dog Jonah / Karam , and also a very sad day for Turkey, that they chose Nationalistic pride over the life and well-being of this dog .
If assistance had been accepted the dog would at least have received treatment by now !! He has had none !

KARAKIZIM said...

Marijo Anne Gillis i kutluyorum. Türkiye İstanbul da kaza anından hemen sonra barınağa gitmeden sahiplenilen sokak köpeği Arap ın hikayesini de paylaşmak, bu güzel örneğe en güzel katkılardan biri olur kanısındayım. http://www.facebook.com/group.php?gid=29649074670

Yayımlanması ümidiyle