Tuesday, February 27, 2007

Is this the LAW?

The images you about to see were recorded the 18th of February in Bebek, Istanbul.
A group of policemen proceed to an amazing display of violence and abuse over an innocent and hepless man and his dogs.
The man was begging the police to hit him but not to hit his animals.
The victim is too affraid to even contemplate pressing charges so there is nothing we can do. However, as an animal protection organization, EHDKD, will take the police officers to court for animal abuse and violation of the Turkish Animal Wellfare Law.
As long as the authorities continue displaying such callous disregard for both human and animal rights we, the people of Turkey, will continue protesting and excercising our rights through legal action. Hopefully one day, someone will realize that this type of behaviour cannot be tollerated on a democratic country at the doorsteps of Europe.
These are embarrassing, shameful, barbaric images that every single Turkish citizen must revolt against.Seyredeceginiz film 18 Şubat 2007’de Istanbul Bebek’te çekildi. Bir gurup polisin, suçsuz bir zavallı adama ve köpeklerine inanılmaz bir şiddet uyguladığını göreceksiniz. Adam, polislere, köpekleri yerine kendisine vurmaları için yalvarıyor.
Bu şiddete maruz kalan kişi, şikayetçi olmaktan korktuğu için onun adına bizim suç duyurusunda bulunmamız mümkün değil ne yazık ki. Ama, bir sivil toplum örgütü olarak, dövülen köpekler adına Türk adaletine başvuracağız ve bu şiddeti uygulayanların cezalandırılmasını isteyeceğiz.
Biz, insanlara ve hayvanlara yönelik şiddeti protesto etmeye ve kanunların uygulanması için adalete başvurmaya devam edeceğiz. Bir hukuk devletinde kabul edilmesi mümkün olmayan bu utanç verici ve ilkel şiddet uygulamalarına karşı, ülkesini seven, sorumluluk sahibi tüm vatandaşların tavır alması gerektiğine inanıyoruz.

1 comment:

Roger Lafont said...

Barbarians! these people are no human.
Please keep us updated on that new court case. I hope they pay dearly the pain they've caused.

Roger