Tuesday, January 25, 2011

Bilge Kagan Okulunda Seminer- Seminar at Bilge Kagan School


BILGE KAĞAN OKULUNDA SEMİNER

Bu hafta, Istek Vakfı Okulları sosyal sorumluluk projesi kapsamında Istek Vakfı Bilge Kağan Ilkogretim Okulundaydık. Arkadaşımız Murat Bekhan, toplam 600 öğrenciye, üç ayrı grup halinde seminer verdi. Seminerler 9:30’dan 13:30’a kadar sürdü. Her yaş grubuna ayrı bir içerikle sunum yapıldı, 6-8’inci sınıflara “Şehrin Hayaletleri” filmi gösterilerek, konu üzerinde tartışıldı.

Sırada Istek Vakfının diğer okulları ve başka ilköğretim okulları var. Eğitim seminerlerini tek başına yürüten Murat arkadaşımızı bitmez tükenmez enerjisi sayesinde her hafta bir okula gidiyoruz. Murat bu projeyi büyük bir inanç ve şevkle adeta tek başına üstlenmiş durumda. Daha çok okula ulaşabilmek istiyoruz ve bunun icin de sunum yapacak gönüllü arkadaşlara ihtiyacımız var.

Kitabın bundan önceki basımlarının sponsorluğunu üstlenen Wereldpootjes, Actiezwerfhonden derneklerine, projeyi başından beri destekleyen Jeanne Marchig’e ve son 10.000 kopyayı bizim için matbaalarında ücretsiz basan Gülay ve Metin Kuru’ya teşekkür ederiz.

SEMINAR AT BILGE KAĞAN SCHOOL

This week we were invited to give our seminar about stray dogs at Istek Foundation Bilge Kağan Primary School. Our friend Murat Bekhan from SHKD gave three consecutive seminars to three different groups of a total number of 600 students. The presentation was different for each age group. We watched the film “Ghosts of The City” with the group of 6-8 grades and made a discussion with them about the subject.

In the second semester, we are going to visit other schools of the Istek Foundation to give the same seminar as a part of their social responsibility project of this year. We go to a different school every week thanks to the limitless energy of our friend Murat who is carrying on this project from the very beginning with an amazing enthusiasm and faith. We want to be able to reach more schools for which we need more volunteers to give the seminar.

We thank the Dutch organisations Wereldpootjes, Actiezwerfhonden for sponsoring the printing of the booklet, Jeanne Marchig for supporting the project from the very beginning and to Gulay and Metin Kuru for printing the last 10.000 copies for free at their printing house.

No comments: