Sunday, January 30, 2011

SHKD Ekibi Erzincan'da-SHKD Team in ErzincanVet Murat Bekhan, Vet Necdet Uğur ve Vet Teknikeri Ömer Atış’tan olusan SHKD ekibi, kısırlaştırma yapmak ve belediye veterinerlerine kısırlaştırma tekniği konusunda eğitim vermek için gittikleri Erzincan’dan çok umutlu izlenimlerle döndüler. Erzincan’ın genç belediye başkanı Yüksel Çakır’in konuya bilinçli yaklaşımı umut vericiydi. Sokak hayvanı sorununun kısırlaştırıp yerine bırakma ile çözüleceğine inandığını, Dogu Anadolu’da bu yontemi uygulayan ve başarıya ulaşan örnek şehir olmak istediklerini söyledi. Ekibi ameliyatları yaparken bizzat ziyaret etti, daha sonra makamına davet ederek ayrıntılı bilgi aldı. Erzincan Belediye Barınağı da baskanın konuyu ciddiye aldığının ve sorunu insani yöntemlerle çözmek istediğini yansıtır sekilde köpeklerin türlerinin ihtiyaç duyduğu koşullara uygun bir bicimde dizayn edilmisti. Baskanın konuya ciddiyetle yaklastığının diğer bir göstergesi de veterinerlerden birinin sadece sokak hayvanlarının kısırlaştırılması icin işe alınmış olmasıydı. Arkadaslarımız, son derece calışkan, hevesli ve hayvansever bir veteriner olan Eyüp Beye anahtar deliği teknigini uygulamalı bir sekilde gosterdiler. SHKD ekibi, Erzincan’da, hayvanseverlerin yakalayarak getirdigi 120 kopek ve 19 kediyi ameliyat etti. Veteriner Eyüp beyin bu misyonu ayni titizlikle devam ettireceğinden emin olarak ayrıldılar.

Erzincan örneği Turkiye’de birseylerin degistigine dair umut verici oldu. Belediye Başkanı Yüksel Çakir’a sokak hayvanı sorununa bu insani ve rasyonel yaklaşımıi icin tesekkur ediyoruz. Erzincan’in tum Doğu Anadolu için örnek il olmasini umuyoruz. Bu calışmanın gerçeklesmesi için destek veren Hollanda’lı Actiezwerfhonden Derneğine ve SHKD ekibinden sevgili arkadaslarimiz Murat Bekhan, Necdet Ugur ve Omer Atis’a tesekkür ediyoruz.

SHKD Team in Erzincan

The SHKD team of veterinaries, Murat Bekhan, Necdet Ugur and vet technician Omer Atis have returned with very positive impressions from Erzincan where they had gone to train municipality vets about the “key hole” technique and to neuter stray animals. It was especially amazing to observe the young mayor Yuksel Cakir’s very conscious approach to the issue. He said he believed that the problem of overpopulation of stray animals can be solved by neuter and return and that he wanted Erzincan to be the leading city in Eastern Anatolia to implement this technique and to solve the problem. He visited the SHKD team during operation and then invited them to his office afterwards to get through information about the subject. It was remarkable that the municipality shelter was also designed in a way that is convenient for the species needs of the dogs. Another indicator for the mayor’s serious approach was that one of the two vets was particularly employed only for neutering of stray animals. Our friends taught Vet Eyup Bey, who is a very industrious, enthusiastic and compassionate person, the details of the “key hole” technique. The SHKD team neutered 120 dogs and 19 cats during their visit. They have left ERzincan confident that Vet Eyup will continue with the mission with utmost care.

Erzincan example gave hope for change in Turkey. We thank mayor Yuksel Cakir for his humane and rational approach to the problem and hope that Erzincan be an example for all Eastern Anatolia and all Turkey. We thank Dutch animal protection organisation Acitezwerfhonden for their support and our dear friends Murat Bekhan, Nejdet Ugur and Omer Atis for their precious efforts.

No comments: