Tuesday, December 13, 2011

Mehmet Akif Ilkokulundayız - At Mehmet Akif Primary


Mehmet Akif Ilköğretim Okulunda

Bugün sokak köpekleriyle ilgili seminer vermek için Mehmet Akif Ilköğretim Okulundaydık. Arkadaşımız Murat Bekhan okulun tüm öğrencilerine, yaşlarına göre ayrı gruplar halinde sunum yaptı. Birinci ve ikinci sınıflardan oluşan ilk gruba , öğrencilerin de katıldığı küçük skeçlerle sokak köpeklerini ve onlara nasıl davranmamız gerektiğini anlattı. Üç, dört ve beşinci sınıfların oluşturduğu gruba, köpek nüfusunun kontrolu için kısırlaştırmanın tek etkin yöntem olduğundan b ahsetti. Altı-Sekiz sınıf öğrencilerine ise “Şehrin Hayaletleri” filmini izleterek sorunu ve çözümü birlikte tartıştık. Öğrenciler de biz de eğlendik. Sunumlardan sonra her öğrenciye dağıttığımız kitaplar ve Hollanda’lı Actiezwerfhonden Derneğinin hediyesi parmak kuklaları çok beğenildi.

Her yaptığımız sunumda biz de birşeyler öğreniyoruz. Yaş küçüldükçe koşulsuz ve saf sevgi artıyor. Bu nedenle küçük çocukların doğaya ve hayvanlara yaklaşımı çok kendiliğinden ve samimi.

Yine bugün, insanların sokak hayvanlarını da bu şehrin en masum sakinleri olarak görecekleri ve onların yaşam alanlarına saygı gösterecekleri bir gelecek için umutlanarak eve döndük. Bunun mümkün olduğunu biliyoruz çünkü bunu çocukların gözlerinde görüyoruz.

At Mehmet Akif Ilköğretim Okulu

We were at Mehmet Akif Primary School today to give a seminar about stray dogs. Our friend Vet Murat Bekhan gave a seminar to all students of the school- a total of 200- grouped according to their age. He explained to grades one and two how to behave towards dogs, with the help of short plays in which they took part. His seminar for the second group of students from third to fifth grade was more about the problem of overpopulation of stray dogs and how to solve this by neutering. We watched the film “Ghosts of the City” with the third group of students of age 12-14 and held a discussion session with them about the issues in the film. It was fun for the students and for us as well. Students loved the education booklets and finger puppets denoted by Dutch Animal Protection Organisation Actiezwefhonden.

In each seminar we give we see clearly that the younger human beings are the more unconditioned and pure love they have the capacity to give. That is why the approach of small students to nature and to animals is very spontaneous and sincere.

Today again, we went back home with the hope of a future when human citizens will recognize animals as the most innocent inhabitants of their city and respect their rights. We know that this is possible because we see it in the eyes of children.No comments: