Sunday, December 25, 2011

SHKD Kısırlaştırma Ekibi Igneada'da- SHKD Neutering Team at Igneada


SHKD KISIRLAŞTIRMA İÇİN İĞNEADA’DA

Sokak hayvanı popülasyonunun kontrolsuz artışı Türkiye’de birçok şehrin olduğu gibi Iğneada’nın da sorunu. Iğneada, bir sayfiye kasabası olması nedeniyle bu sorunu daha da vahim ölçülerde yaşamakta. Yazın tatil yapmaya gelen insanlar, kışlık evlerine geri dönerken, birlikte getirdikleri evcil hayvanları geride bırakıyorlar. Iğneada Belediyesinin kısırlaştırma yapmaması sonucunda sokak hayvanlarının sayısı kasabanın besleme ve tolerans kapasitesinin çok üzerine çıkmış halde.

Haytap’ın çağrısı üzerine, SHKD veteriner ekibi, iki yıl önce başlattığımız “Anadolu Kısırlaştırma Projesi” kapsamında bu hafta 21-23 Aralık tarihleri arasında- Iğneada’ya gittiler. Iğneada Belediyesi ameliyat aletleri ve sarf malzemelerinin nakliyesi için araba ve ameliyat için yer tahsis etti. SHKD Veteriner hekimleri Murat Bekhan ve Nejdet Uğur , Vet fakültesi öğrencisi Rasim Çakır’ın asistanlığında, toplam 94 köpek kısırlaştırdılar. Lüleburgaz’dan yardıma gelen Haytap temsilcileri Ilknur ve Ahmet Kantarcı ve Iğneada’lı Vet Hekim Burcu Işıkalp köpeklerin toplanması, kısırlaştırılanların evlere taşınması, ameliyat sonrası bakımları vs. her konuda cansiperane yardım ettiler. Kısırlaştırmalara SHKD ekibi gittikten sonra da devam edilebilmesi icin Vet Murat Bekhan, Vet Burcu Işıkalp’e “anahtar deliği” operasyon tekniği konusunda eğitim verdi, bazı ameliyat aletleri ve sarf malzemelerini kendisine bıraktı.

Dönüş yolu çok zahmetliydi. Kar, fırtına, ormanda mahsur kalma her türlü macerayı yaşayarak geç vakitte eve ulaştılar.

Gönüllülerin özverili çalışmaları ve yurt dışından derneklerin desteğiyle gerçekleştirilen bu kampanyanın boşa gitmemesi ve sonuç vermesi için Iğneada Belediyesinin kısırlaştırmalara devam etmesi gerekiyor. Bu belediyenin hem kanuni hem de insani görevi.

Iğneada’da yaptığımız bu kısırlaştırma uygulamasınının sponsoru olan Hollanda’lı Actiezwerfhonden Derneği ve ABD’li HSI, “Human Society International” derneklerine teşekkür ederiz.


SHKD IS AT IGNEADA FOR NEUTERING

Uncontrolled population increase of stray animals is a problem of Igneada as many other towns of Turkey. This problem is yet more severe at Igneada which is a summer resort because people who come here for summer holiday leave their pets behind when they return to their winter homes. In consequence of Igneada Municipality not doing any neutering, the number of stray animals have reached numbers beyond the feeding and tolerance capacity of the small town.

When we had a call from Haytap stating that the conditions in Igneada was desperate , SHKD neutering team set off for Iğneada in 21-23 December. Igneada Municipality sent a car for the transport of operation equipment and medical materials. SHKD Vets Murat Bekhan, Necdet Uğur neutered 94 dogs with the assistance of vet student Rasim Çakır. Haytap representatives Ilknur and Ahmet Kantarci who came all the way from Luleburgaz and Vet Burcu Isikalp helped in collecting dogs, medical post operative care, transport of animals to nearby houses after operation. Vet Murat Bekhan also trained Vet Burcu Isikalp about “key hole” neutering technique and left some equipment and medicines with her so that she can continue neutering afterwards.

The way back was difficult. They reached home after struggling with snow storm, being stranded in the forest for hours.

For this campaign which was carried out thanks to the devoted efforts of volunteers and support of foreign organisations to be worthwhile, the Igneada Municipality should continue with neutering. It is their human duty which is also dictated by law.

We thank the sponsors of this neutering campaign in Iğneada, Actiezwerfhonden from Netherlands and HSI (Human Society International) from USA. Without their support this campaign wouldn’t have been realized.


No comments: