Tuesday, November 14, 2006

Background I

Since June 2004, Turkey has an Animal Protection Law, stating that Neuter and Return is the only legitimate way to solve the stray dogs problem. The municipalities are obliged to deal with the problem and to have a decent shelter where the animals can recover. The animals need to be registered and replaced to their original environment.

In Istanbul, the work is “assigned”, by a tender, to a pesticide company, Biosav AS, who subcontracted the execution to a two-man-company, Anadolu Ilac Gida Ltd Sti. The situation is miserable. Many dogs die, and sick dogs are just being put back in the streets. There are cases known where a mother dog was caught for sterilisation while she started giving birth. The dog was thrown out of the car into a kennel.
She died, and her puppies did as well. A dog with a hernia was put back after sterilisation, as well as a dog with a fractured hip. Furthermore, there is no decent registration of where the dogs are caught, so they are put back in random places, which causes fights. The circumstances under which the sterilisations take place are not hygienic, the catching of the dogs is done in inhuman ways, and transport of the animals is done in cars without ventilation; the temperatures in these trucks varies from 38 to 50 degrees Celsius.

For an insight into the work of Anadolu Ilac please go here

PAIN CRUELTY IN A SHELTER IN TURKEY

2004 Yılı Haziran ayında yürürlüğe giren Hayvan Hakları Yasası, sokak hayvanı sorununun çözümü için uygulanacak tek yöntemin kısırlaştırıp aşıladıktan sonra yerine bırakma olduğunu belirtmektedir. Kanun ve yönetmelik, bu uygulamanın sorumluluğunu belediyelere vermektedir. Kurulacak bakımevlerinde tedavi ve kısırlaştırma ameliyatı yapılan hayvanların, iyileştikten sonra kuduza karşı aşılayıp, mikrochip takarak alındıkları yere geri bırakılmasının sorumluluğu belediyelere verilmiştir.

Istanbul Büyükşehir Belediyesi bu işi ihale ile Biosav adlı bir böcek ilaçlama şirketine vermiş, Anadolu Ilaç Gida Ltd.Şti. adlı şirket de alt yüklenici olarak işi yürütmeye başlamıştır. Uygulama acıklıdır. Birçok köpek, tedavi edilmeden ameliyata alındığı için ölmekte, hasta köpekler sokağa geri bırakılmaktadır. Bir anne köpeğin doğum yapmakta iken kısırlaştırılmak üzere alındığı, barınağa getirilirken yolda doğumun başladığı, anne ve yeni doğan yavruların barınakta atılmış oldukları kafeste öldükleri tesbit edilmiştir. Karnında ur olan bir köpekle bel kemiği kırık olan başka bir tanesinin de sokağa geri bırakıldığı bilinmektedir. Diğer yandan, köpeklerin nereden alındığına dair kayıtlar düzgün bir biçimde tutulmadığı için, geri bırakılmaları da rastgele olmaktadır. Ameliyathane ve hayvanların ameliyattan sonra koyuldukları kafesler hijyenik olmaktan uzaktır. Hayvanlar insani olmayan yöntemlerle yakalanmakta, havalandırması olmayan ve araç içi sıcaklığı yazın 38-50 derecelere kadar yükselen kapalı kamyonetlerde, gün boyu dolaştırıldıktan sonra barınağa getirilmektedir.
1 comment:

compassion said...

What on earth do you have there BUTCHERS or vets. Sterilization is a simple non messy operation - why so much blood??????
It is your duty to protect these beautiful creatures not hurt them!