Friday, November 24, 2006

An inhumane act - INSANLIK DISI BIR UYGULAMA


Do you see that white tag in the puppy's ear?

That is the white tag of the Buyuksehir Belediye and Anadolu Ilac.
The age of that puppy could not be more than three to four months old. He, too, is one of the many hundreds dropped by Anadolu Ilac in the forests and roads surrounding Istanbul.


Many of those dogs are dying as we speak... others will die in the very near future, either of hunger or being run over by cars.. the point is... those dogs should not be there in the first place. It is barbarian and inhuman to drop them in such a way in the forests and roads, where there is no food and they stand very little chance for survival.Mr. Eker, Justice is knocking on your door.


As ever, please send an email with your thoughts to the person reponsible for the way the situation in Istanbul is fast degenerating: Arif Eker, Head of the Veterinary Department of the Istanbul Municipality.

Email: arif.eker@ibb.gov.tr

INSANLIK DISI BIR UYGULAMA

Yavru köpeğin kulağındaki küpeyi gördünüz mü?

Bu beyaz küpe Istanbul Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Ilaç tarafından, kısırlaştırılmış köpekleri işaretlemek için kullanılmaktadır. Resimdeki yavru köpek en fazla üç ya da dört aylıktır ve Anadolu Ilaç tarafından ormanlara ve yol kenarlarına atılan yüzlerce köpekten sadece bir tanesidir.

Atılan köpeklerin çoğu ya ormanda açlıktan ölmekte ya da otobanda ait olduğu yere gitmeye çalışırken ezilmektedir. Köpekleri, yaşama şanslarının çok düşük olduğu ormanlara ya da otoban kenarlarına atmak barbarlıktır, insanlık dışıdır.

Lütfen, bu konuyla ilgili düşüncelerinizi ve tepkilerinizi, uygulamanın sorumlusu olan kişiye, Istanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sayın Arif Eker’e iletiniz.

Atılan köpeklerin çoğu ya ormanda açlıktan ölmekte ya da otobanda ait olduğu yere gitmeye çalışırken ezilmektedir. Köpekleri, yaşama şanslarının çok düşük olduğu ormanlara ya da otoban kenarlarına atmak barbarlıktır, insanlık dışıdır.

Lütfen, bu konuyla ilgili düşüncelerinizi ve tepkilerinizi, uygulamanın sorumlusu olan kişiye, Istanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sayın Arif Eker’e iletiniz.

18 comments:

Goldsmith said...

It is unbelieveble that in this day and age people can be so shortsighted and cruel.
Is this Arif Eker an elected representative?

fsensoy said...

halk tarafindan secilen belediye calisanlari hizmetr icin orada olduklarini unutup kendi egolarini tatmin ediyorlarsa ya kendi kendilerine istifaya zorlanirl ya da halka hizmet etmemek sucundan isten atilarlar. buyuksehir belediye baskanindan bu konuda ivedilikle yardim rica ediyoruz.

Paul said...

What a mess those people are making

Anonymous said...

Bu tip adamlar sevgisizlik ile maluller. Hayvanlari, dogayi, diger insanlari, hatta kendilerini sevmiyorlar. Yanlis adam, yanlis is!

Tayfun said...

Lütfen biraz İnsanlık, çaresiz hayvanlara bunu reva gören bir zihniyeti kınıyorum bu insanın derhal İstanbul belediyesinden uzaklaştırılıp İnsanlara teşhir edilmesi gerekir

Anonymous said...

What a mess, and why this cruelty instead of taking responsibility for these animals. By educating people and support shelters. Like civilised people do!

Kenneth said...

Addressed to Mr Arif Eker, I hope that the images that have been posted are engraved deep into your mind while you sleep warm in your bed at nights, and enjoy the comforts that your position brings while the suffering and plight of these animals. Doctors take an oath to do all they can to help there fellow mankind and therefore as a vet you were supposed to be the protector of all animals, instead you bring shame to your position and title.

Astri Skarveland said...

Mr. Arif Eker,
I was very happy to hear that finally the neuter and release project has started. The principal behind this project is to sterilise the dogs and to release them in their own familiar territoria. But now I ‘ve to read in the papers that the dogs are treated like garbage and get no medical treatment during and after the operations and you dump them in the woods so that a lot of dogs starve and get hit by cars. They are not used to catch their own food they depend on human for their food. Why is it so hard to treat the dogs with respect. You don’t have to love dogs or to hug them all you have to do is to treat them with respect. If you have any selfrespect, respect for life and respect for all creatures created bij Allah. God, Nature or whatever. Then how can you treat these dogs the way you do now. Whit the same efforts, money you could do a good job, all you need is respect for these dogs. It makes a difference between life and death. Why is it so hard to treat them with respect ????

Astri Skarveland

Hilje Makkinga said...

Hilje Makkinga from The Netherlands:

From the bottom of my heart I wish the Turkisch authorities see to it that these kind of cruel things will not become common.

If you just show some respect and love to these living beings, these living dogs with feelings it would make a big difference for those dogs.

I hope the situation will become better and better for these dogs with the care and hard work of all those people that are working so hard for their well being and all those people who DO care about them.

If the situation stays this way I think Turkey is not ready yet to be a part of the European union.

For all those people who DO care...
KEEP UP THE GOOD WORK!

aysen said...

Allah nasıl insanları yarattıysa diğer canlıları da yaşamaları için yaratmıştır. Bu yüzden hayvanlara kötü davranan ve hayvan haklarını ihlal edenlerin de cezalandırılmasını istiyorum. Bu arada hayvanları sevmediği anlaşılan Arif Eker'in o görevde ne işi olduğunu anlamış değilim. Acil istifasi günaha girmemesi açısından kendisi için de hayırlı olur.

popski said...

Turkey must not be allowed to become a member of the EU until the Turkish Authorities show they care for all domestic animals - this means real financial help and co-operation with animal welfare organisations.

Anonymous said...

Arif Eker'in derhal istifa etmesi gerekir. Bir kişi eğer görevini yapamıyorsa o görevde durması için hiç bir neden yoktur. O zavallı hayvandostlarımızın bu şekilde kısırlaştırılması, kısırlaştırılma esnasında ya da daha sonra ölüme terk edilmesi affedilir bir durum değil.Nasıl bir yöneticidir bu insan?Yazık hem de çok yazık!!!

Anonymous said...

It is unbelieveble what people do (or don't do)in regards to animals!!this cant go one.....please open your eyes and see what is really going on!!!

Anonymous said...

What a mess, and why this cruelty instead of taking responsibility for these animals. By educating people and support shelters. Like civilised people do!

please open your eyes and see what is really going on!!!

Anonymous said...

I´sn´t it true you can tell the nature of a person by how he treats animals? I think it tells a lot about mr. Eker. I hope 2007 will be a much better year for all these poor animals.
Monique den hartog

Anonymous said...

"1910 yılının 12 Haziran günü Fransız karikatürist George Goursat, Hayırsız Ada'ya yaklaşırken, tekneye doğru çaresizlik içinde yüzen köpekleri çizmektedir. Goursat, modernleşmenin kurbanı olarak ölüme terk edilen zavallı hayvanların ulumalarını çocuk ağlayışına, uzaktan görünüşlerini ise karıncalara benzetir....İstanbul sokaklarından toplanan köpeklerin ölü arkadaşlarını yemek için birbirleriyle dalaştığına tanık olur...mavnadaki tahta kafesleri tıka basa dolduran sokak köpekleri ile göz göze gelmemek için insanlığından utanarak başını öne eğer.."
Bu pasaj Sunay Akın'ın "İst.'da bir Zürafa" adlı kitabından alınmıştır. Kitabın arkasında bu manzaranın bir fotoğrafı da yer alıyor. Dikkat edin sene 1910! 100 senedir hic mi yol katetmedik? Biraz olsun anlamadık mı bu yöntemin işe yaramadığını? Sadece insanların yaşadığı bir hayat yaratmakla modern hayat kurulur mu? Köpek türünü ehlileştiren insandır. Bu hayvanların hayatlarından insan olarak biz sorumluyuz...

Anonymous said...

köpekler o kadar masumkı insana nasıl sevgı ıle yanasıyorlar oysa ınsanlar ne kadar merhametsız ne kadar acımasız ınsanlıgımdan utandım kalbım dayanamadı göruntulere bakamadım bu kadar vicdansızlık olurmu... buket

gökçen said...

Dohayko ankara subesi baskan yardımcısıyım.daha iki gün önce bizde cok kotu bır olay yasadık.Ankaranın kazan ilçesinde gozumuzun onunde BELEDİYE EKİPLERİ bır kopegi vurdular.saçmalardan biri beline geldiği için yasatamadık.ve daha once vurulup olen bır annenın 15 gunluk yavrusunu bulduk.bu 6 kardesten sağ kurtulan bır tanesi.elimizde fotoraflar olmasına ragmen ne yazıkkı turkıyede tam olarak bu kendini bilmez kısılere ceza verıcek kımseyı bulamıyoruz.bu yıl içinde sırf ankarada yasanan katliamların sayısını ne yazıkkı bız bıle hatırlayamıyoruz.lütfen artık onlarında bırer canlı ve en buyuk eksıklıklerı sevgı.sahipsiz hayvanlara yardım edelim.toplum olarak daha duyarlı olup sesımızız duyuyursak ancak o sekılde bu canlılara yardım edebılırız.