Tuesday, March 27, 2007

BOLLUCA

Neredeyse tüm yerel belediyeler ve IBB’nin, köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra ya da kısırlaştırmadan, daha önce hayvan koruma dernekleri tarafından kısırlaştırılanlar da dahil olmak üzere, ormanlara atmaları sonucunda bu hayvanların bir kısmı açlıktan telef olurken, diğer bazıları da civar köylere sığınmaktadır. Ne yazık ki hayvanların biraz yemek bulmak için gittikleri bu köylerde başlarına gelenler de içler acısıdır. Köy halkı bu davetsiz misafirleri istememekte, zaman zaman fare zehiriyle itlaf etmektedir.

Bolluca bu köylerden biridir. Bir yandan hayvanseverler ormana atılmış köpeklere yiyecek götürmek için insanüstü bir özveriyle koştururken, diğer yandan köylüler köye sığınmaya çalışan köpekleri öldürmekle tehdit etmektedirler. Bircok hayvan bu şekilde zehirlenerek öldürüldükten sonra hayvanseverler kurtardıkları 13 köpeği, kiraladıklari metruk bir gecekondunun bodrumuna kilitleyerek koruma altına almışlardır.

Oraya gittiğimizde, güneş girmeyen bu bodrumda hapsedilmiş irili ufaklı 13 köpeği görünce dayanamadık, SHKD’den yardım istedik ve onları SHKD barınağına götürdük.

Ne ormanlara yemek götürmek, ne hayvanları zehirlenmesinler diye kömürlüklere tıkmak, ne de kurtarıp barınaklara götürmek çözüm değildir. Belediyeler Hayvan Hakları Yasasını uygulamak, yani hayvanları kısırlaştırdıktan sonra yerine bırakmak zorundadırlar. Halkın kısırlaştırılıp yerine bırakılan köpeklere tahammül göstermesi için ikna edilmesi gerekmektedir.

Bütün bunlar, belediyelerin, isteksiz, yetersiz, yillardir itlafa alısmıs kadrolarının kısırlaştırıp yerine bırakma projesini becemediğinin, bu projenin başarılı olması için, dünyadaki bircok yerde olduğu gibi hayvan koruma örgütlerinin denetimi ve isbirliğinin gerektiğinin açık delilidir. Belediyeler bu projeyi de yüzlerine gözlerine bulaştırmış ve köpeklere sistematik işkenceye dönüştürmüşlerdir.

BOLLUCA

All municipalities including the Istanbul Metropolitan Municipality has been throwing dogs into forests near the city after or before neutering them including those that have been neutered long before by animal societies. While some of these dogs starve to death in forests some of them try to find a shelter in nearby suburban districts. Unfortunately nothing but disaster is waiting for them in these villages. The people there don’t want these unexpected visitors and usually poison them.

Bolluca is one of these villages. While animal lovers try to bring food to those animals dumped in the forests by municipalities, they also try to rescue the ones at the villages from being poisoned by the people there. After many dogs were poisoned by the villagers of Bolluca, animal lovers have rent an incomplete construction site to put 13 dogs in a dark attic to save them from being poisoned.

When we went to the place, the condition of the 13 dogs in the attic where animal lovers brought food twice a week were miserable. We asked for help from SHKD who kindly accepted to rescue these dogs and gave a place to them in its shelter.

Neither taking food to forests, nor putting dogs to dark attics or putting them into shelters is a solution. The municipalities have to act according to the Animal Protection Law and put the neutered dogs back to where they belong. The public should be persuaded to tolerate the dogs that are put back to where they belong.

All these show that the unmotivated, inefficient municipality employees who are used to poisoning dogs for years can not implement the project of neuter and release. For this project to be successful, the cooperation and supervision of animal protection organizations is necessary as is the practice in many cities of the world. The municipalities have made a mess of the project of neuter and release and have turned it to a project of torture for dogs.

1 comment:

Anonymous said...

This whole mess is from ARIF EKER - why dont you all stand up and show him he cannot get away with this????
Eker is breaking the law - use the law against him.

It is more fun for you all to agrue amongst yourselves rather than REALLY help the animals.